INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Juliusz Wojciech Bełtowski      BEŁTOWSKI Juliusz Wojciech - Autoportret (1895) - fragment - źródło kopii cyfrowej: www.galeria-attis.pl

Juliusz Wojciech Bełtowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bełtowski Juljusz Wojciech (1852–1926) rzeźbiarz, malarz, drzeworytnik i złotnik, urodził się na Podhalu w Nowym Targu. Kształcił się prywatnie w kilku gałęziach przemysłu artystycznego. Odbył podróż artystyczną po Niemczech, Belgji, Anglji, Francji, Hiszpanji, Algerze, Włoszech i Szwajcarji. Brał udział przy wykonaniu tronu dla papieża Piusa IX w r. 1877. Na wystawie paryskiej w r. 1878 odznaczona została prowadzona przez niego pracownia włoska Sanvrezy medalem złotym, on sam otrzymał medal srebrny. W r. 1880 wraca do kraju i zostaje nauczycielem snycerstwa w lwowskiej szkole przemysłu artystycznego a wnet potem profesorem szkoły przemysłowej we Lwowie. Działalność jego artystyczną wypełniły naprzemian sztuka i przemysł artystyczny. Jako rzeźbiarz odznaczony został w r. 1893 za projekt pomnika T. Kościuszki dla miasta Chicago. Z r. 1896 pochodzą odlane w bronzie: Głowa Chrystusa i Pietà; z r. 1901 Autoportret. W drzewie wykonał naturalnej wielkości Madonnę (Niepokalane Poczęcie). W kamieniu wykuł w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach na ścianie »Pisanej« u wypływu Dunajca legendowe postacie Śpiących rycerzy. 29 IX 1903 r. odsłonięto w Gródku Jagiellońskim wykonany przez niego w kamieniu pomnik Władysława Jagiełły. Jako malarz malował obrazy ołtarzowe dla kościołów i projektował wnętrza kościelne. W dziale przemysłu artystycznego pracował w katedrze rzym.-kat. w Przemyślu nad stallami i tronem biskupim. Projektował pastorały biskupie i ozdobił figurami srebrnemi berła dziekańskie we Lwowie. Umarł 17 VII 1926 we Lwowie.

 

Świejkowski E., Pamiętnik Tow. Przyj. Sztuk Pięknych w Krakowie 1834–1904; »Tyg. il.« 1887; Tomkowicz S., Przegląd krytyczny wyst. sztuki polskiej, Kr. 1887.

Stanisław Świerz-Zaleski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.